Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10. GRUP SİZİ DİNLİYORUZ KAHVALTILI TOPLANTISI YAPILDI

10. GRUP SİZİ DİNLİYORUZ KAHVALTILI TOPLANTISI YAPILDI30 Mart 2017 Perşembe 16:40

ÜTSO olarak herhangi bir siyasi partiye bağlı olmadıklarını vurgulayan ÜTSO Başkanı Durmuş Zor; “Biz sivil toplum kuruluşuyuz. Ünye’nin ve bölgenin menfaati için çalışırız. Ama bir konuda yanlış varsa o yanlışı da dile getiririz. Bu noktada da gücümüzün y

 

- 10. Meslek Grubuyla toplandılar -

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO), “Sizi Dinliyoruz” adıyla düzenlediği toplantılar kapsamında 10. Meslek Gurubu olan mimarlar, mühendisler ve müteahhitlerle bir araya geldi.

Toplantıda ÜTSO’nun faaliyetlerine ilişkin bilgi veren ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, KOSGEB, OSB, Ünye Limanı ve destek oldukları diğer projeleri de anlattı. 

KOSGEB çalışmalarına ilişkin Zor, “Biz KOSGEB yada başka kurumlar üzerinden farklı insanların eğitimlerini sağlıyoruz. Burada bu zamana kadar yüzlerce insanın eğitimini sağladık. Devletin kaynaklarında yararlanma, iş kurarken devletten kısmi kredi yada destek alma, tamamen bir eğitim kurumu gibi genç neslin geleceğe daha iyi hazırlanmak adına eğitimler yapıyoruz. Üyenin davranışlarını geliştirmek adına bazen burada konferanslar yapıyoruz. Önemli kişileri Ankara’dan İstanbul’dan Ünye’ye davet ediyoruz.” dedi.

- “Sağlıklı bir OSB kurulmasını istiyoruz” -

Ünye OSB’nin kurulması konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirten Zor; “Geldiğimiz 4 yıllık dönemde Ünye’nin temel meselelerine işaret etmeye çalıştık. Bunlardan biri Organize Sanayi Bölgesiydi. ÜTSO olarak, yönetim olarak ya da meclis olarak OSB bizim birinci meselemiz oldu. Mutlaka içinde, ortasında, başında, kenarında bulunduk ve olması için mücadele verdik. Onunla ilgili çok net açıklamalarımız oldu. Çimento bölgesindeki yer kaldırılıp da Killik bölgesine gittiği zaman ben çok rahat bir şekilde o bölgedeki değer tespitinin yanlış olduğunu, devletin ve hükümetin o fiyatlarla kamulaştırma yapmayacağını, herkes birazcık dikkatli olsun noktasında uyarıda bulundum. Yani biz gerçekten sağlıklı bir OSB kurulmasını istiyoruz” diye konuştu.

- “Akkuş Niksar yolu bizim kaderimizi değiştirecek yoldur” -

 Tekkiraz - Akkuş yolunun yapılması için de düşüncelerini dile getiren Durmuş Zor, “Orta Anadolu Bağlantı yolu diye tabir ettiği Akkuş Niksar yolu bizim kaderimizi değiştirecek yoldur” konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Şu anda proje çalışmaları Tokat Bölgesine gelen Bakanımız ‘bitti’ dedi. Benim aldığım bilgiye göre tam bitmemişti ama inşallah tam bitmiştir. Bitmesi halinde de ihale yapmak kalır. O yolda Cevizdere havzasından geçen yoldur. Tekkiraz ve Akkuş’un içerisinden geçecek olan yol ne kadar geniş ve modern yapılırsa yapılsın belli mevsimlerdeki sisten dolayı araç orada hareket edememektedir. Devletin 20 yıldan beri de projesi Cevizdere yatağından geçendir. O konu üzerine de çok takibimiz oldu.”

- “Ünye Limanı -

ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, Ünye Limanı içinde çalışmalarının ve desteklerinin olduğunu ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı’nın elinde olan Ünye Limanı ile ilgili çok büyük çaplı 7-8 bin kişinin çalıştığı bir proje yaklaşık 7-8 ay önce paylaştı bilgilendirdi. Ama o proje hayata geçene kadar 5 yıl 10 yıl geçer. Bunu zaman gösterecektir. Ama mevcut limanın ıslah edilerek geliştirilip, yine o bölgeye hizmet etmesi için mücadelelerimiz oldu. Şu anda limanın içerisi oldukça iyi, epey bir mesafe kat edildi. Önceden hiçbir sosyal donatısı yoktu, çok berbattı yani su ve tuvaletin olmadığı bir limandı. Büyükşehir yönetimiyle yaptığımız görüşmelerin sonucunda gelişmeler yaşandı. Şu anda oradaki çalışan arkadaşlarımız oradaki hizmet veren müteahhit arkadaşımız halinden memnun. Orada 3-4 tane kömür firmamız var. Bunlar sadece Ünye’ye değil Doğu Anadolu’ya kadar kömür satan insanlar. Liman üzerinden yararlanıyorlar.”

- ÜTSO’dan sağlığa destek -

Sağlık alanında da çalışmalarının olduğunu belirten Zor, KETEM ‘in kuruluşu için de destek verdiklerini hatırlatarak, “Ordu’daki Sağlık Müdürlüğümüzden Ünye’ye gelenler olduğunda ‘Ordu Merkez’de Kanser Araştırma Merkezi (KETEM) var ama Ünye’de yok. Eğer siz bize 5 yıllık bir kira garantisi verirseniz biz bunu yaparız’ demişlerdi. Biz kira desteğiyle yer gösterdik, bugün başka yerde taşındılar. Ünye’ye kazandırılmasında destek olduk. Bu tür sosyal projelerin içerisinde olmadığımız zaman üyelerimiz ve bölge insanlarımıza sahip çıkmadığımız anlamına gelir.”

Sosyal ve ekonomik dayanışmaya da vurgu yapan Zor, iş yerlerinin birbirlerine destek olmaları için de proje başlattıklarını hatırlatarak, “Bizim iş yerlerimizin birbirine sahip çıkması anlamında seçim beyannamemizde ‘Kardeş iş yeri’ projemiz var. Yani bir otelci bir gıdacıyla karşılıklı anlaşarak, otelcinin bizim üyelerimize yüzde 10, yüzde 15 indirim yapması gibi örnek verebiliriz. Böylelikle üyelerimizin Ünye piyasasının altında geçinebilmeleri için ortam oluşturduk” dedi.

- “3 İlçeyi kucakladık” -

“Biz arkamızdaki 3 ilçeyi de kucakladık ve o insanlar eskiden ‘Ünyeliler denize bakıyordu bize sırtını dönüyordu, şimdi ÜNİÇAP üzerinden sırtını denize döndü yüzü artık bize dönük’ diyorlar şeklinde açıklama yapan Zor, “Biz artık arkamızdaki insanları da kucaklıyoruz. Nüfusumuzun büyük çoğunluğu Çaybaşı, İkizce ve Akkuş’ta gelen insanlar olduğunu, seçim döneminde o insanlara bir oy iki oy için yalvardığımızı hepimiz biliyoruz. Seçim dönemi yalvardığımız insanlara diğer zamanlar niçin değer vermeyelim, yüzüne bakmayalım. Bizim bakış açımız buydu. Odamızın hiçbir üyemiz arasında ayrımı doğru bulmuyoruz.” diye konuştu.

- “Herhangi bir siyasi partiye bağlı değiliz” -

ÜTSO olarak herhangi bir siyasi partiye bağlı olmadıklarını vurgulayan Başkan Durmuş Zor; “Biz sivil toplum kuruluşuyuz. Ünye’nin ve bölgenin menfaati için çalışırız. Ama bir konuda yanlış varsa o yanlışı da dile getiririz. Bu noktada da gücümüzün yettiğince tarafsız ve objektif olma noktasında gayret gösterdik. Bizim odamızdan 7/24 hizmet alınabilir bir noktada” dedi.

Aldıkları hizmet aracının çevre ilçelere hizmet vermek amacında olduğunu vurgulayan Zor; “ÜTSO olarak Ünye gibi büyük bir ilçede ve bize bağlı olan Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçelerine de hizmet sunmak amacıyla odanın bir hizmet aracına ihtiyaç duyduğunu hissettik ve bu doğrultuda odamıza bir hizmet aracı aldık. Bu hizmet aracı Odanın bir mülküdür” diye konuştu.

Toplantıya katılan Ünye SGM Müdürü Erdem Esentürk ise, “ÜTSO başkanımız bugün bizi bir araya getirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. 2009 yılında Ünye’de kurum olarak ilk olarak ÜTSO’nun giriş katında hizmetlerimize başlamıştık. Bugünde sizlerin soru ve taleplerini dinlemek, merak ettiğiniz konuları cevaplandırmak için buradayız” dedi.

Toplantı soru cevap ve sohbet şeklinde sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2013 ÜNYE TİCARET VE SANAYİ ODASI
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya