Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3. VE 8. MESLEK GRUPLARI SİZİ DİNLİYORUZ PROGRAMI YAPILDI

3. VE 8. MESLEK GRUPLARI SİZİ DİNLİYORUZ PROGRAMI YAPILDI06 Nisan 2017 Perşembe 16:43

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Sizleri Dinliyoruz” adıyla üyelerine yönelik düzenlediği meslek grubu toplantısında bu ay 8. meslek grubu olan inşaat malzemesi satıcıları ve 3. meslek grubu olan madenciler-taş ocaklarıyla bir araya gelindi.

 

ÜTSO lokalinde düzenlenen programda konuşma yapan Oda Başkanı Durmuş Zor, Oda binasına ilişkin meslek grubu üyelerine bilgi vererek, Karadeniz Bölgesi’nde ÜTSO’nun ki gibi bir lokali olan Oda olmadığını söyledi.

Zor, göreve geldikten sonraki yaptıkları çalışmalara ilişkin yaptığı bilgilendirmede, kardeş işyeri projesi, özel hastanelerle sağlık anlaşması, Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçelerindeki üyelerle çalışmalar yürüttüklerini ifada eti.  

- Bizim 4 yıllık süremizde hiç yurt dışı gezimiz olmadı-

Başkan Zor, dört yıllık süre zarfında bütçeyi sarsmamak için yurt dışı gezileri yapmadıklarını belirterek; “Bizim dört yıllık süremizde bütçemizi sarsmayalım diye hiç yurt dışı gezimiz olmadı. Ama yurt içinde fırsat bulduğumuz zaman fuarlara, sergilere ve değişik yerlere arkadaşlarımızın faydalanmaları için gittik. Ayrıca odamızda fazlaca eğitim çalışmaları yaptık. İŞKUR ile beraber KOSGEB ile birlikte değişik insanların iş bulabilmesi anlamda burada eğitim çalışmaları yaptık” dedi.

-  Odayı ziyaret edenlerin adına fidan dikerek belge veriyorlar -

Odayı ziyaret edenlerin adına fidan dikerek belge verdiklerini belirten Başkan Zor, şunları söyledi:

 “Adana’da yapmışlardı, biz orada gördük odayı ziyaret edenlerin adına fidan dikiyoruz. 1000 civarında ceviz fidanını bölgeye dikmek suretiyle Orman Genel Müdürümüz ile en azından tarıma katkıda bulunma gibi ekonomiye de katkıda bulunduk. Bir de odamızı ziyarete gelen insanlara bir plaket ve teşekkür belgesi verme yerine sizin adınıza 20,30 veya 40 fidan dikildi diye belge vermenin daha doğru olduğuna inandık. Odamızı ziyaret eden insanlara sizin adınıza şu kadar fidan dikildi diye belge veriyoruz.”   

Daha önceki toplantılarda da değindiği Ünye OSB, Orta Anadolu Bağlantı Yolu ve Limanla ilgili bilgiler veren Başkan Zor, “Biz Kayseri Havzasının Ünye’ye Samsun üzerinden değil de direkt Tokat üzerinden gelmesi durumunda Ünye ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Başkan Zor, yaptıkları diğer faaliyetlere ilişkin ise şunları söyledi:

“KOSGEB kredilerinde üyelerimize aracı ve yardımcı olduk. Yılda iki kez verilen kırtasiye ve gıda yardımlarında vatandaşlara gıda kartı vererek ihtiyacını karşılamasına yardımcı olduk. Kırtasiye konusunda da Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş ilçelerimize yine orada ihtiyaç sahibi olan öğrencilerimize yapılabilecek kadar olanı ilçenin milli eğitim müdürlerine yazı yazdık ve sayıları bildirdik. Fakirleri onlar belirlediler. İhtiyaç olunan kadarını almak suretiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.”  

- “ÜTSO kurum olarak siyasetin dışındadır” -

Görev süreleri boyunca hiçbir yerel ve genel siyasetçi ile sıkıntılarının olmadığını ve kurum olarak siyasetin dışında olduklarını vurgulayan Başkan Zor, “Bu dört yıllık süreçte ÜTSO yönetimi genel ve yerel siyasetçiler ile problemi olmuş bir yönetim değildir. Meclisimiz ve yönetim kurulumuz, hem belediye başkanımızla hem genel siyaset yapan insanlarla uyumlu bir şekilde Ünye’nin menfaati için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Her üyemiz siyaset yapabilir ama biz kurum olarak siyasetin dışındayız” dedi.

Durmuş Zor’un ardından konuşan İŞKUR Müdürü Recep Özcan, “Biz İŞKUR olarak işlemlerimize devam ediyoruz. Çoğu işverenlerimiz ile gelip karşılıklı görüşüyoruz. Ayrıca biz işverenlerimizi de ziyaret ederek onların dertlerini dinliyoruz” dedi.

Başkan Zor, üyelerin sorularına cevap bulabilmeleri için 27 Nisan’da Ankara’dan SGK Müfettişinin gelerek üyelerle toplantı yapacağını müjdeleyerek konuya ilişkin şu bilgiyi verdi:

“27 Nisan’da buraya Ankara’dan Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi gelecek. Dört saatlik bir program düzenledik. Buradaki talepler üzerine Ankara’dan bir müfettişimiz geliyor. Muhasebecileri davet edeceğiz. Çünkü işverenimizin muhasebecileri ile bu işler yürütülüyordur. Bütün üyelerimizi özellikle çok miktarda işçi çalıştıran üyelerimizi davet edeceğiz.”

Konuşmaların ardından geçilen soru cevap kısmında Canik Ünye Gazeteciler Cemiyeti, Ünye Kent Gazetesi sahibi Ali Öztürk’ün İŞKUR işbaşı eğitimleri ve SGK ödemelerine ilişkin sorusu üzerine İŞKUR Müdürü Recep Özcan, şunları söyledi:

“Şimdi işbaşı eğitim programlarımız devam ediyor. Şuanda üç ay olarak devam ediyor. Daha önce bir yıldı. Sonra altı aya düşürüldü, sonra üç aya düşürüldü. Üç ayın bitiminden sonra yılsonuna kadar devletin primleri karşıladığı programdan ve her iki programdan yararlansın diye şuanda üç aya düşürüldü. Ama bizim sözleşmede belirttiğimiz sizin istihdam ile ilgili şeyinizi yerine getirdikten sonra herhangi bir meslekte tekrar eleman talep edebiliyorsunuz. Ama o sözleşmedeki yükümlülüğü yerine getirdikten sonra alabilirsiniz.”  

SGM Müdürü Erdem Esentürk ise, “31 Aralık 2016 yılına kadar mevcut işçisi olacak adamın ondan sonra onun üzerine son üç ay içerisinde on günden az çalışması olan işçilerden alırsa günlük 22 lira 22 kuruş olmak üzere devletin bir prim desteği var. Oda bu yılın sonuna kadar sürecek” dedi.

Daha sonra program soru cevap ve oda binasının gezilmesi ile sona erdi.

Programa ÜTSO Başkanı Durmuş Zor ve yönetim kurulu üyeleri, İŞKUR Müdürü Recep Özcan, SGM Müdürü Erdem Esentürk, SGM Şefi Koray Karabıyık ve meslek grubu üyeleri katıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2013 ÜNYE TİCARET VE SANAYİ ODASI
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya