Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

9. GRUP SİZİ DİNLİYORUZ KAHVALTILI PROGRAMI YAPILDI

9. GRUP SİZİ DİNLİYORUZ KAHVALTILI PROGRAMI YAPILDI23 Mart 2017 Perşembe 16:25

Ünye’nin yıllarca gündemini meşgul eden, ancak bir türlü kurulamayan Organize Sanayi Bölgesiyle (OSB) ilgili son olarak belirlenen Killik Bölgesinde kamulaştırma öncesinde arazi sahiplerinin yüksek fiyat beklediği duyumları ÜTSO Başkanı Durmuş Zor’u harek

 

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri, “Sizi Dinliyoruz” programı kapsamında 9. Meslek grubu olan elektronikçiler, telefon satıcıları ve kırtasiyeciler ile Oda lokalinde kahvaltıda bir araya geldi.

Programda açıklama yapan ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, Killik bölgesinde OSB’nin kurulması planlanan ve kamulaştırma aşamasına gelinen arazilerle ilgili fiyatlar konusunda bir önceki sorunların yaşanmaması için uyarıda bulundu.

Zor, kahvaltı sonrası Ünye OSB konusunda şu açıklamayı yaptı:

“OSB’nin olmayışını her fırsatta dile getirdik ve kurulması için gayret gösterdik. OSB’nin kurulmasına katkı veren tüm aktörlerle birlikte olduk. Bugün Ünye Çimento’nun bulunduğu bölgede Organize Sanayinin kurulamayıp kalkmış olması, Killik bölgesinde OSB’nin işaretlenmesi ve orada kurulum çalışmalarının başlamış olması bir kazançtır. Bugünlerde orası için bir değer tespiti yapılmaktadır. Altını çizerek söylemek istiyorum, eğer Cevizdere havzasında ki gibi kamulaştırma bedeli olarak 70-80 bin TL insanların aklından geçiyorsa o akıllarından geçen rakamları değiştirsinler. Devlet 70-80 bin TL vermek suretiyle Killik bölgesinde arazi kamulaştırması yapmaz, yapamaz. Eğer yapacak olsaydı Killik’ten en az 5 kat daha değerli olan Liman mevkiinin hemen karşısında ki Cevizdere havzasında ki OSB yerini kamulaştırırdı. Şimdilerde duyuyoruz insanlar 70-80 bin TL gibi düşüncelerde. Ben açık söylüyorum, öyle bir değer yok. Kamulaştırma yapılmak istenen yerlerin iki kilometre ilerisinde 10-15 bin TL değerinde fındık bahçeleri var. Eğer insanlar böyle yüksek rakamlar üzerinde dururlarsa sadece süreci uzatırlar ve sonuçta OSB yapılamaz vaziyete gelir.

- “Yüksek rakam çıkarıldığı zaman iş başlamadan biter” -

Bugün sadece adı olan, ama kamulaştırma ve devamında hiçbir işlemin yapılmadığı Killik bölgesinde çok yüksek rakam çıkarıldığı zaman iş başlamadan biter. Hâlbuki o bölgede arazisi olan insanlar şunu düşünmeli, biz çoluk çocuğumuzla geleceğimizle OSB kurulması halinde burada işsizliğe çare olacak. 3-5 bin insan burada iş sahibi olacaktır. Onlar üzerinden para kazanacağız ve geçineceğiz. Yoksa eldeki arazi değerinin 3-5 katı şeklinde satılması düşünülüyorsa emin olun bu iş olmaz. Bu benden sadece bir uyarıdır. Ben Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak ve aynı zamanda OSB’nin Yönetim Kurulu üyesi olarak bu uyarıyı yapmak zorundayım.” 

Oda lokalinde gerçekleştirilen kahvaltı programına meslek grubu üyeleri ve yönetim kurulunun yanı sıra İŞKUR Müdürü Recep Özcan, SGK Müdürü Erdem Esentürk, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Temsilcileri, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Gürol Özcüre ve 9. Meslek Grubu üyeleri katıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2013 ÜNYE TİCARET VE SANAYİ ODASI
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya